Ne maradj le semmiről!

Itt találod a Harman Professional Solutions legfrissebb híreit magyar nyelven!

Jó böngészést!


(Meg)Erősített Örökség: A CROWN AUDIO több mint 75 éves Professzionális Audio Innovációja




Az innováció gyakran a legváratlanabb helyeken születik. 1947-ben egy Elkhartban (Indiana, USA) élő lelkész és régóta rádiórajongó, Clarence C. Moore úr olyan módszert keresett, amellyel minőségi elektronikai termékekkel láthatja el a keresztény műsorszolgáltatókat. Ennek eredményeként Moore úr és felesége, Ruby megalapították a Nemzetközi Rádió- és Elektronikai Vállalatot (IREC).

Egy korábbi csirkeólat alakítottak át első gyártóüzemükké, és elkezdtek masszív, kompakt, tekercses magnókat építeni. Moore úgy tervezte a magnókat, hogy megbízhatóan működjenek, amikor misszionáriusok használják őket a világ távoli, gyakran primitív régióiban.

Ezek a szerény kezdetek végül a Crown Audio-hoz vezettek, amely a világ egyik legelismertebb márkája a professzionális erősítők terén, legyen szó fixen telepített, turné, hordozható PA és bármely egyéb alkalmazásokról.

Tarts velünk a Crown Audio úttörő mérföldkövein, melyek mindegyike egy-egy lépcsőfok, amely meghatározza a professzionális audio innováció múltját és megvilágítja annak jövőjét.

 


Clarence C. Moore úr, a Nemzetközi Rádió- és Elektronikai Vállalat (IREC) alapítója, amelyből később Crown Audio lett. A kép forrása: museumofmagneticsoundrecording.org és az eredeti képszolgáltató.


1940-es és 50-es évek: Az innováció forgószele

Miután Moore számos magnót kifejlesztett, módosított és továbbfejlesztett, további termékekkel és innovációkkal kezdte bővíteni kínálatát.

  • 1949-ben Moore szabadalmat szerzett egy másik úttörő találmányra: a világ első beépített erősítővel (15 watt) ellátott magnójára.
  • A hangszínszabályozó áramkör továbbfejlesztette ezt a PA rendszerekhez tervezett készüléket.
  • Az 1950-es évek során Moore magnói új, rackbe szerelhető kialakítást kaptak.
  • 1959-ben Moore bemutatta az A15 és A30 modelleket, az első önálló vákuumcsöves erősítőket.

Crown nyitott orsós magnó

1960-as és 70-es évek: Rugalmasság és átnevezés

Moore az 1960-as és 70-es években folyamatosan növelte vállalata méretét, innovációi és termékkínálata számát, számos új terméket mutatott be, és át is nevezte cégét.

  • Az 1967-ben piacra dobott DC-300 erősítő a világ első megbízható, félvezető alapú, nagy teljesítményű erősítőjévé vált, csatornánként 150 watt teljesítménnyel.
  • 1971-ben egy hálaadásnapi tűzvészben az IREC gyártóüzemének több mint 60%-a elpusztult. A termelés hat héten belül újraindult, bemutatva a Crown innovatív ellenálló képességét.
  • Az M600/M2000 erősítő 1972-ben debütált, 2000 watt mono teljesítménnyel 8 ohmon. A szabadalmaztatott földhíd áramkört használta – ami szintén újdonság volt az iparágban.
  • 1975-ben Mrs. Ruby Moore azt javasolta, hogy változtassák meg a cég nevét. Mivel az IREC korábban „Royal” és „Imperial” márkájú vákuumcsöves magnókat gyártott, és ezeken a termékeken egy díszes korona volt az embléma, úgy érezte, hogy a céget egyszerűen csak „Crown”-nak kellene hívni. Abban az évben az IREC hivatalosan is Crown International, Inc. -re változtatta a nevét.
  • 1979-ben a Crown szabadalmaztatta az SA2 erősítőt – a világ első olyan erősítőjét, amely beépített számítógépet használt a tranzisztor teljesítményének maximalizálása érdekében.


 


1980-as évek: 10 000 wattos erősítő, számítógépes monitorozás és 70 voltos illesztés

Az új cégnévvel és számos további szabadalommal a Crown az 1980-as években is folytatta a szédületes innovációt, számos további mérföldkövet lerakva.

  • 1984-ben a Micro-Tech erősítőcsalád szabadalmaztatott Grounded Bridge és Junction Temperature Simulation (JTS) technológiákat hozott az audio világába.
  • A csúcserősítő, az MA10000, 1987-ben debütált, 10 000 watt teljesítménnyel. Első alkalmazása: 465 hangszóró meghajtása az Indianapolis 500 Motor Speedway-en.
  • A Crown 1988-ban mutatta be az IQ-2000 rendszert, amely lehetővé tette akár 200 távoli teljesítményerősítő számítógépes felügyeletét és vezérlését.
  • 1989-ben a Crown bemutatta a ComTech sorozatú erősítőit. Ezek az erősítők ideálisak voltak fix installációkhoz, mivel közvetlen 70 voltos illesztést kínáltak.



Az MA10000 10 000 watt teljesítményt biztosít 465 hangszóró meghajtására az Indianapolis 500 Motor Speedway versenypályán. A kép forrása: museumofmagneticsoundrecording.org és az eredeti képszolgáltató.

 

1990-es évek: A turné hangosítási színvonal emelése, elnémulás és DSP integráció

Az 1990-es években a Crown szinte szüntelenül folytatta az innovációt, számos új területen törve meg az utat, a növekvő piaci kereslet által vezérelve.

  • 1992-ben mutatták be az MA-5000VZ erősítőt, amely változó impedanciájú (VZ) kétszintű tápegység-technológiával volt felszerelve. Nagyon gyorsan a mélynyomó hangládák turné szabványává vált.
  • Az 1996-os NAMM Show-n debütált a forradalmi K2 erősítő, amely 1270 watt monó teljesítményt nyújtott mindössze 3 hüvelyk magas házban, hűtőventilátor nélkül.
  • Szintén 1996-ban a Crown volt az elsők között volt a gyártók sorában, aki digitális jelfeldolgozási (DSP) technológiát integrált sorozatgyártású erősítőbe a PIP DSP kártyával.



A K2 erősítők 1270 watt monó teljesítményt adtak le egy mindössze 3 hüvelyk magas, hűtőventilátor nélküli készülékházból.

 

 

2000-es évek és azon túl: Csatlakozás a HARMAN családhoz és a fejlődés története
Az új évezred új korszakot hozott a Crown Audio számára, melynek köszönhetően példátlan szinergiájával a kategóriák legjobb professzionális audio márkájává vált. A Crown továbbra is számos iparágvezető terméket mutatott be, és ezt a fejlődést ma is folytatja.
 

  • A Crown 2000-ben csatlakozott a HARMAN családhoz. Ez lehetővé tette a világszínvonalú professzionális audio márkák zökkenőmentes integrációját, beleértve a JBL Professional hangszórókat és a BSS jelfeldolgozókat, sok más márka mellett.
  • 2004-ben megjelent az I-Tech sorozat, amely a világ egyik legfejlettebb túrnéerősítő-családjává vált.
  • A Crown 2006-ban további három fontos termékcsaládot vezetett be: az XTi sorozatot hordozható PA rendszerekhez, a CDi sorozatot fixen telepített hangosításhoz és a DSi sorozatot moziinstallációkhoz.
  • 2010-ben megjelent egy forradalmi erősítőkezelő rackrendszer, a VRack. A JBL VerTec, VRX és AE sorozatú hangszórókkal tökéletes összehangban működött.
  • 2013-ban bevezették a DCi DriveCore Install sorozatot. Az innovatív DriveCore™ chip 500 komponenst egyesített egyetlen ultrahatékony chipben.
  • 2017-ben a Crown piacra dobta a CDi DriveCore sorozatot, egy teljesen új, sokoldalú erősítőkből álló termékcsaládot, amely a robusztus funkcionalitást és a zászlóshajó-jellemzőket ötvözi elfogadható áron.
  • Több mint hét évtized után a Korona története továbbra is íródik, wattról wattra.

A VRack erősítőrendszer a JBL VerTec, VRX és AE sorozatú hangszórókhoz.


Gerald Stanley úr, a Crown legendás mérnöke, innovátora és az erősítőkutatás igazgatója eredetileg 1964-ben csatlakozott a vállalathoz magnószalag-technikusként és erősítőtervező mérnökként. A következőképpen elmélkedett a Crown innovációs és növekedési evolúcióját hajtó képletről:

„A Crown receptje egyszerű: úgy tervezz, építs és szervizelj minden egyes terméket, mintha TE lennél a vásárló. Ez a megközelítés nemcsak a terméket viszi a kiválóság felé, hanem az embereket is arra ösztönzi, hogy a lehető legjobbak legyenek.”


A legendás Crown mérnök és kutatás-fejlesztési vezető, Gerald Stanley, a Crownnál töltött ideje alatt elnyert számos technológiai szabadalmának egyikével.

https://www.crownaudio.com/en/